PORTALE PARTNERÓW

Jak radzić sobie z przeziębieniem?

Jesień i zima to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje, przeziębienia czy inne choroby układu oddechowego. W tym okresie warto w wyjątkowy sposób zadbać o swoje zdrowie oraz odporność. Jakie są pierwsze objawy przeziębienia i jak sobie z nimi radzić?

BÓL GARDŁA – REAGUJ NATYCHMIAST

Gdy zaczyna boleć Cię gardło, mogą być to pierwsze oznaki przeziębienia. Już przy najmniejszym dyskomforcie powinna zaświecić Ci się czerwona lampka. Warto od razu reagować, by nie przerodziło się to w większe problemy, takie jak chrypka, obrzęk, pieczenie, drapanie czy zapalenie błon śluzowych. Ból gardła nie jest przyjemny i może być również oznaką nadchodzących infekcji wirusowych, zapalenia gardła czy anginy. Warto więc od razu zaopatrzyć się w preparaty na gardło, które z pewnością złagodzą ból i pomogą szybciej się go pozbyć. Oprócz tego dobrze jest zastosować zapobiegawczą kurację przeciwko chorobie i sięgać po naturalne antybiotyki w postaci naparów z lipy, soku z malin, miodu, a także po inne, zdrowe składniki.

OBJAWY PRZEZIĘBIENIA – NIE LEKCEWAŻ ICH

Nie zawsze przeziębienie uda się wygasić w początkowej fazie. Gdy pojawiają się kolejne objawy, nie należy ich lekceważyć. Zwykle można odczuć je już po jednym lub dwóch dniach od początku choroby. Oprócz bólu gardła może występować także suchość i drapanie w nosie, co świadczy o tym, że wirusy dostały się do nabłonka błony śluzowej. Później zaczyna rozwijać się katar,  któremu nierzadko towarzyszy również kichanie. Wydzielina z nosa z czasem może stawać się gęstsza i przybierać żółte lub zielone zabarwienie, co zwiastuje katar ropny. Dalsze symptomy to podwyższona temperatura, a nawet wysoka gorączka. Gdy objawy zaczynają się nasilać, warto natychmiast sięgnąć po dedykowane preparaty na grypę i przeziębienie. Zwykle choroba zaczyna ustępować po tygodniu, a poszczególne objawy z czasem stają się coraz mniej odczuwalne, aż w końcu całkowicie znikają.

JAK LECZYĆ PRZEZIĘBIENIE?

Gdy czujesz, że wirusy zaczynają atakować swój organizm, daj sobie odpocząć. Jeśli od razu zareagujesz i posłuchasz swojego ciała, przeziębienie powinno szybko ustąpić. Weź kilka dni wolnego i wygrzewaj się w łóżku. Pamiętaj, że podwyższając temperaturę ciała osłabisz działanie wirusów. Weź zatem gorącą kąpiel, następnie zrób sobie rozgrzewającą herbatę z malinami, miodem, imbirem oraz cytryną, a na koniec zadbaj o odpowiednią dawkę snu. Pamiętaj również o nawilżeniu powietrza, ponieważ zbyt suche powietrze może powodować drapanie w gardle, a także pieczenie w nosie. Zadbaj również o suplementację witamin i minerałów, a gdy choroba będzie dawała się we znaki, nie wahaj się sięgnąć po syrop łagodzący kaszel, krople do nosa czy preparaty przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *